صفحه معرفی
به داستان گوش فرا دهید توقف
تاییدات با کمک مالی، ما را یاری En Fr العَرَبِيَّة‎‎ اُردُو‎ فارسی
تاییدات
Scroll down
بستن

تاییدات

His Royal HighnessPrince El Hassan bin Talal

General Sir John Nicholas Reynolds Houghton

GCB, CBE, ADC Gen –
Chief of the Defence Staff, 2013-2016

Stuart AndrewMP

Chair, All-Party Parliamentary Group on Islamophobia

Imam Asim HafizOBE

Islamic Religious Advisor to the Chief of the Defence Staff and Service Chiefs

Commander Mak Chishty

Hate Crime Lead,
Metropolitan Police Service

فراگیرترین روایت خدمت اتحاد جهانی مسلمانان

به داستان گوش فرا دهید توقف

تاریخ: تنها مربوط به گذشته است. چه اهمیتی دارد؟

من به عنوان یک مسلمان باور دارم که همه چیز به اراده خداوند بوده، هست و خواهد بود. ولی این را هم می دانم که بین اراده خداوند و اقدامات بشر تفاوت هست. با این که قرآن، یک کتاب تاریخ نیست اما در کنار همه چیزهای دیگر، تاییدی است بر همه آن چه پیش از آن روی داده است و بارها صریحاً ما را تشویق می کند که تاریخ ملت ها و مردمان پیش از خودمان را بدانیم تا از آن بیاموزیم. از همین رو، دانستن و بررسی کردن تاریخ دارای اهمیت است.

با این وجود، آن چه که بسیاری از ما در مورد مهم ترین رویدادهای جهانی در دوره مدرن آموخته ایم، ناقص است.

بنیاد قهرمانان فراموش شده 19 – 14 داستان هایی را از تنوع در جنگ جهانی اول کشف کرده است که پیش از این ناشناخته بوده اند. این داستان ها با یافتن اسنادی منحصر به فرد به انگلیسی، فرانسوی، اردو، عربی و فارسی آشکار شده‌اند. این اسناد دربردارنده عکس ها، گزارش های میدانی، خاطرات شخصی و نامه هایی است که هیچ گاه به مقصد نرسیده اند.

این بنیاد دریافته است که حدود 2 میلیون سرباز و کارگر مسلمان از سراسر جهان برای پیکار در یک جنگ اروپایی داوطلب شدند.

چرا این مساله، امروز هم مهم است و ما از آن چه می توانیم بیاموزیم؟

رشد راست گرایان افراطی، بیگانه هراسی و افراط گرایی مذهبی به نقطه هشداردهنده ای رسیده است و در حال افزایش است. فکر می کنم این برای همه کاملاً آشکار است. علاوه بر آن، همه این افراط گرایان تلاش دارند ما را قانع کنند که اسلام و «غرب» متفاوت هستند؛ که «برخورد تمدن ها» وجود دارد؛ که این دو با هم ناسازگارند؛ و ما باید جدا از هم زندگی کنیم. چیزی که این بنیاد خلاف آن را ثابت می کند.

در بین خاطرات شخصی سربازان اروپایی، موارد دلگرم کننده بسیاری پیدا می شود که این سربازان از داروهای طبیعی و شیوه های درمانی‌ای بهره برده اند که از همرزمان مسلمان خود آموخته اند. خاطراتی هست که در آن، سربازان مسلمان، مسیحی و یهودی، متحد و در کنار هم جنگیده اند؛ تجربیات خود را در اختیار دیگری گذاشته اند و علی رغم شرایط دشوار سنگرها، خود را با فرهنگ، موسیقی، غذا و آداب مذهبی یکدیگر وفق داده اند. فراتر از آن، یک درس دیگر، شیوه شرافتمندانه بزرگان مذهبی، کشیشان، روحانیان و خاخام هایی است که از عادات خود فراتر رفتند و عربی، عبری، انگلیسی و فرانسوی آموختند تا بتوانند مراسم مذهبی دفن سربازان در جبهه های جنگ را برگزار کنند. اگر سربازان در زمان جنگ و در سنگرها می توانستند یکدیگر را بپذیرند و خود را با هم تطبیق دهند، امروز چه چیزی مانع ماست؟

بسیاری از راست گرایان افراطی و هواداران آن ها در اروپا اعتقاد دارند و می گویند «مسلمانان هیچ وقت کاری برای ما نکرده اند». حقیقت چیزی است که نمی توانند انکارش کنند. سربازان مسلمان، بزرگ ترین فداکاری را کردند. آن ها برای شما کشته شدند. صدها هزار نفر از آن ها. آن ها هم خانواده خود را ترک کردند، خانواده ای که بدون این پروژه هیچ گاه از این خدمت پرافتخار آگاه نخواهند شد.

اگر تاریخ را ندانید، یعنی هیچ چیز نمی دانید. برگی هستید که نمی داند بخشی از یک درخت است.

جمله ای از مایکل کرایتون

اهمیت این مساله برای من چیست؟

من به عنوان کسی که از یک مادر پاکستانی و یک پدر هندی در انگلستان متولد شده ام، انگلستانی و اروپایی هستم. من هویت های متعددی دارم و منحصر به فرد نیستم. من مسلمان هم هستم، فقط مسلمان. می خواهم همه مواردی را که مسلمانان با هر اسمی از طریق آن به جهان کمک کرده اند بشناسم. مسلمانان با هر اسمی. بر این مساله تاکید دارم چون برای اعضای جبهه راست گرایان افراطی تفاوتی ندارد که من از چه فرقه ای پیروی می کنم یا ملیتم چیست. برای آن ها، من فقط یک مسلمانم.

من می خواهم بدانم که مسلمانان چگونه جنگ جهانی اول را تجربه کردند. سختی هایی که یک سرباز باید در برابرشان بردبار باشد شناخته شده است. ولی ما از درگیری های درونی که مسلمانان باید با آن ها روبرو می شدند چه می دانیم، درگیری های ناشی از سفر به قاره ای که هیچ گاه به آن جا نرفته بودند؟ آن ها چطور با برخورد با مردم، رفتارها و غذاهای جدید کنار آمدند، چیزی که همه مسلمانان می توانند آن را درک کنند! همین طور می خواهم همه چیزهای مثبتی که مسلمانان به اروپا آورده اند را بدانم. همین حالا هم ما در حال یافتن مواردی هستیم که مسلمانان در آن ها به پیشرفت علم کمک کرده اند. اما در مورد انسانیت و درمان در میدان جنگ چطور؟

گزارش هایی از افسران فرانسوی، بلژیکی و کانادایی وجود دارد که با جزئیات شرح می دهند که چگونه زمانی که رفتار محترمانه سربازان مسلمان با اسیران جنگی آلمانی را دیده اند، شگفت زده شده و تحت تاثیر قرار گرفته اند؛ سربازان مسلمانی که مطمئن می شدند این اسیران به خوبی غذا خورده اند و در امنیت هستند، حتی با وجود این که آگاه بودند این دشمنان اسیر شده، مرتکب جنایت هایی مانند کاربرد سلاح های شیمیایی شده اند. زمانی که این افسران از سربازان مسلمان می پرسیدند که چرا با این مهربانی با اسیران آلمانی رفتار می کنند، این سربازان مسلمان در پاسخ به قرآن و حدیث رجوع می کردند که می گوید با اسیران باید با حفظ کرامتشان برخورد شود و آنان نباید مجبور شوند برای امرار معاش و ادامه زندگی خود التماس کنند. گزارش های رسمی بیان می کنند که این مساله باعث حیرت فراوان افسران بوده است. هم چنین گزارش هایی وجود دارد که اشاره می کند چگونه گیاهان دارویی که مسلمانان شمال افریقا می شناختند و کاربرد آن ها، به نجات جان همتایان اروپایی این سربازان کمک کرده است، آن هم در زمانی که ذخیره های دارویی جبهه ها تمام می شد.

به عنوان یک مسلمان، می خواهم همه این داستان ها و حتی بیش از آن را یاد بگیرم، ولی می خواهم که همسایگانم، دوستانم، همکاران و هموطنانم نیز در مورد آن ها بدانند. من می خواهم نسل های آینده هم این را بدانند. به این ترتیب کودکان مسلمان، پیروان دیگر ادیان و بی باوران دینی، اعتماد به نفس پیدا می کنند تا روایت های راست گرایان افراطی و «افراط گرایان مذهبی» را به چالش بکشند، و هم زمان احترام تازه ای برای مسلمانان قایل شوند. ما نسل های آینده را برای یک شهروندِ جهانیِ بهتر بودن مجهز می کنیم. این یک ارزش بی کران است.

آینده، در گرو دانستن تاریخ ماست. بنیاد قهرمانان فراموش شده 19 – 14 در حال گردآوری جامع ترین پروژه بایگانی میراث مسلمانان در زمان ماست. من با تمام وجود از این پروژه حمایت می کنم و هر کس دیگری هم باید چنین کند.

حیان ایاز بابها
مدیر اجرایی